Montaż paneli fotowoltaicznych

SERVICE OVERVIEW

Fotowoltaika to dziedzina nauki i techniki zajmująca się przetwarzaniem energii słonecznej na energię elektryczną. Fotowoltaika jest także jedną z najbardziej innowacyjnych i przyjaznych dla środowiska technologii. Systemy fotowoltaiczne wyróżniają się prostotą instalacji i bezobsługowym działaniem. Najważniejszym elementem instalacji fotowoltaicznej są panele fotowoltaiczne (inna używana nazwa: kolektory słoneczne, składające się z wielu ogniw słonecznych. Produkowane są z najczęściej z krzemu, ale również z seluru i germanu.

 

W skład systemu fotowoltaicznego wchodzą:

 

– Ogniwa fotowoltaiczne (inna nazwa: baterie słoneczne lub moduły fotowoltaiczne), które dzieli się ze względu na budowę na monokrystaliczne, polikrystaliczne, amorficzne. Moduł fotowoltaiczny to urządzenie zamieniające bezpośrednio energię promieniowania słonecznego na energię elektryczna w postaci prądu stałego DC.

– Falownik (zwany również inwerterem) to urządzenie, które zamienia energie z modułów fotowoltaicznych, która jest w postaci prądu stałego DC, na prąd przemienny AC o parametrach identycznych jak energia w sieci elektrycznej. Oprócz samej zamiany prądu stałego na przemienny falownik pełni także funkcje kontrolne oraz prowadzi statystyki produkcji energii. Inwerter przesyła wyprodukowaną energię do akumulatora lub bezpośrednio do sieci. W zależności od przeznaczenia instalacji montowane są dwa typy inwerterów. Inwertery wyspowe mogą być wykorzystywane do zasilania urządzeń wewnątrz budynku i ładowania akumulatorów, ale nie pozwalają na podłączenie instalacji do sieci. Inwertery sieciowe są dostosowane do przesyłania energii do sieci energetycznej. Jeśli właściciel sprzedaje energię operatorowi sieci, konieczny jest montaż specjalnego licznika dwukierunkowego.

 

Serwis fotowoltaika

Odpowiedni serwis i konserwacja wykonana przez serwisanta pozwala na długą i bezawaryjną prace systemu. Co najmniej raz dwa razy w roku należy wyczyścić z kurzu, brudu, związków organicznych (np. ptasie odchody) szklane powierzchnie paneli fotowoltaicznych. Należy również raz w roku dokonać przeglądu całej instalacji oraz sprawdzić parametry jej działania.

 

Jeżeli będziemy pamiętać o regularnych przeglądach i czyszczeniu możemy być pewni, że instalacja będzie służyła nam długie lata.

 

Czyszczenie, konserwację i przeglądy powinna wykonać wykwalifikowana firma wyposażona w odpowiednią wiedzę, narzędzia i środki do czyszczenia oraz konserwacji paneli.